Przesądy, zwyczaje, obyczaje Ślubne i weselne

Każdy z młodych chciałby żeby ten dzień Ślubu czy wesela był jednak wyjątkowy i pełen szczęścia, kilka porad jak pomóc szczęściu i go zatrzymać ze sobą:

Miesiąc ślubu: Powiadają, najlepszym miesiącem do zawarcia związku jest miesiąc w którym jest literka "r". Dobry jest również okres Bożego Narodzenia, Karnawał jak i Wielkanoc. Nie powinno się brać ślubu w maju (podwójne nieszczęście spotka tych, którzy postanawiają wtedy wziąć ślub), listopadzie, 1 kwietnia oraz w Adwencie czy w Wielki Post. Oczywiście najlepszy dzień na ślub to sobota. Nie powinno się brać ślubu w poniedziałek i piątek. Tak więc aby na wstępnie uniknąć nieszczęść, warto rozważyć zawarcie związku w miesiącach: czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień czy marzec. Dobrze, jeśli ślub odbędzie się w kościele, w którym jedno z narzeczonych było chrzczone.

Pogoda w dniu ślubu: Z tą pogodą to bardzo ciekawe bo, również na nią można wywrzeć pewien wpływ na przykład poprzez wystawienie butów ślubnych na parapet. Jeśli uczyni to zarówno pan i pani młoda, oznacza to szczęście i pogodę przyszłym małżonkom. Niedobrze jest natomiast, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Mały deszczyk uważany jest za Boże błogosławieństwo.

Strój Panny Młodej i Pana Młodego: Narzeczona powinna na dzień ślubu obdarować przyszłego męża koszulą, a on ją - butami. Panna młoda nie powinna brać udziału w szyciu sukni ślubnej. Nie powinna też wkładać sukni przed ślubem (pomijając przymiarkę), jest to zła wróżba. Jeśli suknię przymierzy któraś z młodszych, niezamężnych sióstr panny młodej, ryzykuje, że sama nigdy nie zostanie mężatką. Pan młody nie powinien oglądać sukni ślubnej, ani panny młodej w nią ubranej aż do dnia ślubu. Ona sama za to nie może oglądać się w sukni ślubnej przed lustrem, powinna zdjąć przynajmniej element garderoby. Kolejnym z przesądów związanych ze strojem to zwyczaj dotyczący zakładania welonu. Upiąć welon, kok, wpiąć kwiaty we włosy, czy inne ozdoby powinna niezamężna świadkowa. Inny z przesądów mówi, że panna młoda nie powinna przystrajać się perłami, ponieważ zwiastują one łzy. Najstarsza z tradycji ślubnych mówi o zaszyciu kryształków cukru i okruszków chleba w sukni panny młodej oraz wrzuceniu grosza do bucika, co zapewni pomyślność i dostatek. Aby związek okazał się doliną mlekiem i miodem płynącą, panna młoda zobowiązana jest w dniu ślubu ubrać coś nowego (symbolizuje dostatek), coś starego (oddaje przyjaźń i pomoc najbliższych), coś niebieskiego (zapewnia wierność męża) i coś pożyczonego (symbolizuje przychylność).

Obrączki ślubne: Panna młoda nie powinna zajmować się obrączkami (odbierać ich czy płacić za nie). Zwyczaj mówi, aby nie nosić obrączek przed ślubem, a gdyby przypadkiem zdarzyłoby się, że obrączka wypadnie przy ołtarzu, powinien ją podnieść świadek lub ksiądz.

Uśmiech i łzy: Panna młoda powinna iść do ołtarza ze szczęściem wypisanym na twarzy. Taką drogę bowiem, zapewni sobie na resztę małżeńskiego życia. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia, czy szczęścia, to nie należy ich powstrzymywać, gdyż zamienią się one w wielką radość.

Droga do ołtarza: Kolejna z przestróg dotyczy drogi do ślubu. Gdy młodzi wyjdą z domu nie powinni się wracać, nawet jeśli zapomniało się czegoś ważnego lepiej wyręczyć się kimś z rodziny czy znajomym niż sprowadzić na siebie nieszczęście. Młodzi powinni przybyć na ceremonię ok. 10 minut przed wyznaczoną godziną, o ile podpisują dokumenty w trakcie mszy przy ołtarzu. Jeśli robią to wcześniej - powinni zjawić się w kancelarii przynajmniej kwadrans przed godziną ślubu.

Ptaki w dniu ślubu: Gdy przed ceremonią ślubną zauważymy gołębia lub sroki przynosi to szczęście w przeciwieństwie gdy na drodze napotkamy na swej drodze wrony, czy kruki.

Szkło, tłuczenie: Para młoda po wypiciu toastu powinna rzucić kieliszki za siebie tak by rozbiły się bardzo drobno po rozbiciu kieliszków, powinna bardzo dokładnie pozamiatać pozostałe szkło, im drobniej popłuczą się kieliszki, tym więcej szczęścia wróżą.

Rządzenie, przewaga w małżeństwie: kiedy ksiądz przykryje ręce stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę. Symboliczne okręcenie partnera wokół siebie, może zapewnić moment, gdy nowożeńcy po skończonej ceremonii odwracają się od ołtarza i zmierzają ku wyjściu. Również gdy przed kościołem posypią się na parę młodą drobne pieniążki, ten kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie „trzymał kasę”. Przy powitaniu przed domem weselnym, nowożeńcy dostają na tacy dwa kieliszki, z których jeden zawiera wódkę, drugi zaś wodę, ten kto trafi na wódkę, będzie w małżeństwie przewodził.

Próg, przenoszenie: Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu (również weselnego), ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ją (i siebie) przed tym ustrzec, małżonek powinien przenieść ją przez próg. Potknięcie się panny młodej o próg domu sprowadza nieszczęście, dlatego aby uniknąć złego trafu pan młody powinien przenieść swoją wybrankę przez próg i tym samym uchronić siebie i własną rodzinę przed zagrożeniem.

Pocałunek ślubny: Po zakończeniu uroczystości ślubnej, młoda małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach gorący pocałunek. To zapewni jej wierność małżonka. Jeśli pan młody pocałuje swoją wybrankę w kościele wróżyć to będzie wierność w związku.

Ryż i pieniążki, płatki kwiatów: Tuż po zaślubinach para młoda jest obsypywana przez gości ryżem lub jęczmieniem. Ma to jej zapewnić płodność i dostatek, podobnie jak obsypywanie drobnymi pieniążkami.

Pierwszy taniec: Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie - będą zmierzać w różne strony

Tort weselny: Tort jest obowiązkowym elementem wesela. Wróży młodej parze słodkie życie. Ceremonia krojenia tortu przez młodych odbywa się w obecności wszystkich zgromadzonych gości. Pierwszy kawałek tortu młodzi wykrawają razem i mąż podaje go żonie. Następny pani młoda podaje mężowi.


Kategoria: Ogólna
Zadzwoń aby sprawdzić dostępność terminu.
tel_siderbar1

Opinie naszych klientów

Nasza firma wiele lat już organizuje różne eventy, jednak pierwszy raz natrafiliśmy na tak rzetelną firmę. Polecam!!

Tomasz

Skontaktuj się z nami poprzez Messenger

Zobacz koniecznie inne Nasze usługi Dekoracje4u.pl

Balony z helem dostawa do domu Rzeszów, Łańcut, Podkarpacie


Świat Balonów na każdą okazje, akcesoria urodzinowe


Logo Dekoracje4u.pl.Logo Fotobudka4u.eu.Logo FotoLustro4u.pl.Logo Balony4u.pl.Logo Generatora Śpiewnika Weselnego.Logo Wypożyczalni Dekoracji

Współpracują z nami

Copyright 2012-2021 Dekoracje4u.pl © Wszystkie prawa zastrzeżone. Mapa Strony | Katalogi